audiodeskrypcja
Innowacje

Czym jest audiodeskrypcja?

Czym jest audiodeskrypcja? Niby słowo jest wszystkim doskonale znane, ale zdecydowana większość społeczeństwa nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, z czym ma tak naprawdę do czynienia. Jest to usługa, która skierowana dla osób niewidomych i słabowidzących, która pozwala m.in. na to, aby i oni mogli zagościć w takich miejscach, jak ...kino. Oto kilka dodatkowych słów wyjaśnienia.

Dlaczego warto korzystać z audiodeskrypcji?

Chociażby po to, aby zdecydowana większość osób miała do czynienia z różnego rodzaju obrazami. W głównej mierze chodzi tu o osoby, które na co dzień muszą walczyć z niegodziwą niepełnosprawnością. Ileż to razy osoba niewidoma chciała zasiąść w fotelowym kinie, ale właściwie nie miała po co? Dzięki audiodeskrypcji teraz można to zmienić. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, dlaczego warto korzystać z audiodeskrypcji, to warto powiedzieć, że chodzi tu o ułatwienie życia takim osobom.

  • Jakie są zalety audiodeskrypcji?

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jaką instytucją ma się tak naprawdę do czynienia. Z jakiego punktu się na to patrzy. Jeżeli mowa tutaj o osobach niewidomych, to warto nadmienić chociażby większą możliwość korzystania z punktów rozrywkowych. Kina, muzea, galerie sztuki, itd., gdzie taką audiodeskrypcję się wykorzystuje, na pewno będą mogły się cieszyć z tego, że dzięki temu zdecydowana większa ilość osób korzysta z ich usług, przynosząc przy tym spore zyski. Odbiegając od wartości materialnych, warto wskazać na renomę i pozytywną opinię. W obecnych czasach wiele osób zwraca uwagę na instytucje, które ułatwiają życie niepełnosprawnym.

  • Jakie są wady audiodeskrypcji?

Czy o tego typu usługach można mówić w kontekście wad? Chyba raczej nie. Można jedynie powiedzieć, że wciąż za mała liczba osób wykorzystuje tego typu usługi. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że ten stan rzeczy zmieni się w przyszłości. Że ta nowoczesna technologia, która wciąż jest na etapie rozwijania się, będzie się zmieniać, dopasowując się jeszcze lepiej dla osób potrzebujących.

Komentarze artykułu