Wyzwanie społęczne: Monitorowanie stanu zdrowia

CYCLE

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

Na każde 5 Kobiet starających się zajść w ciążę, jednej z nich nie udaje się to w ciągu pierwszego roku. Przyczyn problemów z płodnością jest wiele. Jednakże pary, które stosują naturalne metody planowania rodziny (NPR) zostają rodzicami w ciągu pierwszego roku starań aż w 95% przypadków. Dlaczego zatem tak mało par decyduje się na NPR? Kobiety twierdzą, że metody te są czasochłonne i trudne we właściwym stosowaniu. Codzienne pomiary temperatury tuż po przebudzeniu, zapisywanie wyników i tworzenie wykresów wymaga od nich regularności i dużej dyscypliny. Tzw. kalendarzyk małżeński staje się zatem dodatkowym obowiązkiem i uciążliwą rutyną.

CYCLE to niewielki sensor, noszony w formie plasterka pod pachą podczas snu. CYCLE monitoruje kilka parametrów ciała takich jak temperatura, sen czy rytm serca. Zgromadzone dane są synchronizowane z aplikacją mobilną, która analizuje cykl owulacyjny i wyznacza najbardziej płodne dni. Zwiększa to tym samym szansę na poczęcie dziecka, bez konieczności stosowania testów owulacyjnych czy badań USG.

Przed snem należy przykleić CYCLE i położyć się spać tak jak zawsze. To wszystko co kobieta musi zrobić. Każdego ranka w jej telefonie będą czekały aktualne informacje dotyczące Jej cyklu.

CYCLE to nie tylko urządzenie powiązane z aplikacją. To także usługa w ramach, której kobiety potrzebujące dodatkowego wsparcia mogą liczyć na dodatkowe spersonalizowane porady przygotowane przez naszych ekspertów.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Jedną z przyczyn starzejącego się społeczeństwa jest niski poziom dzietności (W PL ~1.28 dziecka na jedną kobietę w wieku rozrodczym. 212 miejsce na 224 przebadane państwa). Kilka przyczyn niskiego poziomu dzietności są np. odwlekanie decyzji o poczęciu dziecka, niezdrowy styl życia, stres czy wreszcie: brak wiedzy o tym kiedy kobieta ma owulację. Dzięki Cycle pary pragnące dziecka mogą w łatwy i naturalny sposób zmaksymalizować szansę na szybkie zajście w ciążę. W dalszej perspektywie rozwiązanie to może pomóc zwiększyć poziom dzietności do optymalnego 2.1 zapewniając tym samym “zastępowalność” pokoleń czyli stabilność społeczną i ekonomiczną.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Dopiero po tym jak stajesz się rodzicem, możesz zdać sobie sprawę jak wiele szczęścia dzieci wnoszą do Twojego życia. Dla wielu par, ten wydawałoby się beztroski i wspaniały czas “starania” o dziecko potrafi być wyjątkowo stresującym przeżyciem – przede wszystkim z powodu wielomisięczny bezowocnych starań. Sami zanim podjęliśmy decyzję o podjęciu dziecka obawialiśmy się takiego ewentualnego scenariusza – szczególnie wiedząc o bardzo nieregularnych cyklach mojej żony Marty, które potrafiły trwać nieraz ponad 60 dni. To dwukrotnie mniej “okazji” by zajść w ciążę. Marta postanowiła więc obserwować i analizować swoje cykle. Dzięki temu, jesteśmy dzisiaj “podwójnymi” rodzicami.

Wiedząc ile wysiłku i zaangażowania wymagają “metody naturalne” oraz jakie kłopoty sprawiały mojej żonie a także Jej innym znajomym, Marta zapytała kiedyś: “Czy nie można by zrobić czegoś co by samo “sprawdzało” czy jest owulacja? Otóż można! Robi to właśnie Cycle w sposób niemal niezauważalny.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

Sensor cycle to urządzenie monitorujące i analizujące

– temperaturę ciała i otoczenia
– rytm serca
– sen
– bioimpedancję

Opisz swój projekt jednym słowem

Rodzina

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Najbardziej ekscytującą cechą projektu CYCLE jest to, że w “banalny” sposób może dać szczeście i spokój, że wszystko jest “pod kontrolą”, nie powodując tym samym obniżenia komfortu dotychczasowego życia np. koniecznymi codziennymi bardzo wczesnymi pobudkami. Przeanalizowane przez Cycle dane pozwalają także wskazać przypuszczenie o ciążya także precyzyjnie wyznaczyć datę przewidywanego porodu.