Wyzwanie społęczne: Monitorowanie stanu zdrowia

ExoLimbs

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

ExoLimbs to kompletne rozwiązanie, które znacząco usprawnia proces rehabilitacji stawów kończyn dolnych. To jednocześnie urządzenie stabilizujące, diagnostyczne oraz mobilny robot rehabilitacyjny, umożliwiający każdemu dostęp do nowoczesnej rehabilitacji.
ExoLimbs bazuje na idei egzoszkieletu znanego ze współczesnych filmów science fiction, który ma wspomagać pracę i rehabilitację poszczególnych stawów.Jest to możliwe poprzez wspomaganie wykonania ruchu o określoną siłę w zależności od wartości sczytywanych sygnałów mięśniowych i danych z czujników. Zebrane podczas terapii dane biomedyczne orteza przesyła do oprogramowania, które pozwala na ocenę postępów rehabilitacjii utworzenie indywidualnego planu terapii. Urządzenie wspomaga wykonywanie odpowiednich ćwiczeń bez nadzoru specjalisty – co oznacza, że taka orteza znajdzie zastosowanie także w warunkach domowych.
Pitchdeck : https://www.dropbox.com/s/euykx9rpkiuhjql/ExoLimbs.pdf?dl=0

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Problemy ze stawami kończyn dolnych a zwłaszcza kolanowym, mogą dotyczyć każdego – zarówno sportowców wyczynowych, niepełnosprawnych , jak i zwykłych ludzi. Na świecie aż co czwarta osoba boryka się z urazami lub zwyrodnieniami stawu kolanowego. Rehabilitacja stawu kolanowego wśród pacjentów po urazach, zwyrodnieniach bądź z ubytkami neurologicznymi jest procesem trwającym najczęściej od 4 do 12 miesięcy. W czasie rekonwalescencji wykorzystywany jest szereg urządzeń medycznych, które umożliwiają pacjentowi powrót do zdrowia.
ExoLimbs łączy w sobie funkcjonalność trzech rodzajów sprzętów medycznych – stabilizatora ortopedycznego, urządzenia diagnostycznego i robota rehabilitacyjnego, co zwiększa efektywność terapii przy ograniczeniu kosztów. Urządzenie posiada poszerzoną funkcjonalność względem stosowanego obecnie sprzętu rehabilitacyjnego. Jego dodatkową zaletą jest także mobilność, wspomagająca ruch poza zakładem rehabilitacyjnym.
Głównym celem społecznym ExoLimbs jest zmniejszenie liczby ludzi niemogących samodzielnie się poruszać. Narzędzie zwiększa postępy w rehabilitacji w warunkach domowych a docelowo – dzięki dalszym pracom nad projektem – ma umożliwić poruszanie się użytkownikom ortez ExoLimbs w środowisku miejskim.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Wraz z Robertem byliśmy związani ze studiami inżynierii biomedycznej na Politechnice Wrocławskiej, co pozwoliło wykształcić myślenie i poszukiwać innowacyjnych rozwiązań w technologiach medycznych.
Robert to obecnie doświadczony manager i przedsiębiorca, producent sprzętu elektronicznego.
Ja(Maciek) przez blisko 3 lata prowadziłem studencką organizację naukową(koło naukowe), co pozwoliło brać udział w roli koordynatora i uczestnika w wielu ciekawych projektach naukowych/badawczych o zasięgu międzyuczelnianym i międzynarodowym.
Dzięki tej działalności poznałem też m.in. Pana Stefana Okurowskiego, naszego mentora w projekcie pod względem fizjoterapii. Pan Okurowski to Kierownik Zakładu Rehabilitacyjnego Akson, który jest znany na całym świecie z pozytywnego przeszczepu komórek glejowych swojego pacjenta wraz z odzyskaniem sprawności po przerwaniu rdzenia kręgowego(!) oraz z uruchomienia pierwszego polskiego programu regeneracji rdzenia kręgowego “Wroclaw Walk Again” (https://walk-again-project.org/).
Sam od kilku lat zmagam się ze zwyrodnieniami stawu kolanowego ze względu na genetyczną chorobę krwi, co przełożyło się m.in. na samoczynne złamanie w kolanie na początkowym etapie studiów, długotrwałą diagnostykę(blisko 2 lata przed postawieniem właściwej diagnozy) i rehabilitację.
To wszystko przełożyło się na chęć wykorzystania naszego doświadczenia i wiedzy poprzez tworzenie innowacji, która realnie może pomóc nie tylko takim osobom jak ja, ale milionom osób.
ExoLimbs bazuje na idei egzoszkieletu znanego ze współczesnych filmów science fiction, ale wspomagać ma przede wszystkim nie pracę i rehabilitację całych kończyn, lecz poszczególnych stawów. Czyni to poprzez wspomaganie (a nie zastępowanie) wykonania ruchu o określoną, brakującą ku temu siłę – w zależności od wartości sczytywanych sygnałów mięśniowych i danych z czujników.
Zaczęliśmy od stawu kolanowego ze względu na największą skalę problemu – dotyczy on co czwartej osoby na świecie(!).
Zrealizowaliśmy prototyp naszego urządzenia i obecnie pracujemy nad kolejnymi wersjami.
Nasz trzon techniczny stanowią osoby, które od lat konstruują łaziki marsjańskie i aparaturę dla agencji kosmicznych a także roboty i elektronikę użytkową, zdobywając doświadczenia przez pracę dla lokalnych startupów technologicznych.
Wszyscy poznaliśmy się poprzez wspólny udział na studiach w projektach z inżynierii medycznej i kosmicznej o charakterze naukowym i komercyjnym.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

ExoLimbs bazuje na idei egzoszkieletu znanego ze współczesnych filmów science fiction, który ma wspomagać pracę i rehabilitację poszczególnych stawów.Jest to możliwe poprzez wspomaganie wykonania ruchu o określoną siłę w zależności od wartości sczytywanych sygnałów mięśniowych i danych z czujników. Zebrane podczas terapii dane biomedyczne orteza przesyła do oprogramowania, które pozwala na ocenę postępów rehabilitacji i utworzenie indywidualnego planu terapii. Urządzenie wspomaga wykonywanie odpowiednich ćwiczeń bez nadzoru specjalisty – co oznacza, że taka orteza znajdzie zastosowanie także w warunkach domowych.

Opisz swój projekt jednym słowem

egzoszkielet

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Synergia -> ExoLimbs łączy w sobie funkcjonalność trzech rodzajów sprzętów medycznych – stabilizatora ortopedycznego, urządzenia diagnostycznego i robota rehabilitacyjnego, co zwiększa efektywność terapii i umożliwia mobilność, wspomagająca ruch poza zakładem rehabilitacyjnym. Orteza zwiększa postępy w rehabilitacji w warunkach domowych a docelowo – dzięki dalszym pracom nad projektem – ma umożliwić poruszanie się użytkownikom ortez ExoLimbs w środowisku miejskim.