Wyzwanie społęczne: Smart living

iChlebak – Inteligentny chlebak.

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

Spółka ICFutureTech realizuje projekt stworzenia oraz komercjalizacji urządzenia o nazwie iChlebak (www.ichlebak.pl), który pozwala zautomatyzować proces zamawiania i zakupu pieczywa przez gospodarstwa domowe lub inne podmioty. Dokonuje on pomiaru ilości pieczywa w czasie rzeczywistym i przez szeroko dostępną sieć wi-fi komunikuje się z bazą danych. Odpowiednie oprogramowanie analizuje stany ilościowe pieczywa oraz stany jakościowe, aby w odpowiednim momencie informować dostawcę o konieczności transportu chleba do określonego miejsca. Dostawy mają być realizowane 24 godziny na dobę, we wcześniej określanych przedziałach czasowych.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Dzięki iChlebakowi konsumenci oszczędzają czas związany z osobistą wizytą w punkcie handlowym i zakupem pieczywa. Nie muszą się martwić brakiem określonego asortymentu, nie wydają pieniędzy na potencjalny dojazd (koszt paliwa przy dużej odległości). Startup ma zamiar dostarczać nietypowe rodzaje pieczywa, które nie są szeroko dostępne na rynku (pieczywo fit, bezglutenowe itp.). Oferta produktowa będzie znacznie przekraczać ofertę jednej piekarni lub działu w supermarkecie. Dostawy mogą się odbywać przez całą dobę, co będzie korzystne dla osób dużo pracujących oraz pracujących w nieregularnych porach. Będziemy również “wiązać” klientów do dostawców, którzy dzięki temu mogą zwiększać swoją sprzedaż (piekarnie uzyskają nowy, lojalny kanał sprzedaży). Aktualnie piekarnie nie prowadzą takiej sprzedaży, nie jest to opłacalne dla osiąganych marż.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Wynika to z naszych własnych obserwacji rozwoju rynku IoT – zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego nie można sprzedawać pieczywa przez internet? Odpowiedzią w naszej opinii jest fakt, że jest to nieoptymalne, ponieważ trzeba wchodzić na stronę www, dokonywać całego procesu zakupowego przez przeglądarkę. Jeśli jednak chleb będzie “sam do nas przyjeżdżać” dokładnie wtedy, kiedy jest on nam potrzebny? Z drugiej strony ile razy się nam zdarzyło, że “znowu nie mam chleba na śniadanie”. Przy naszym rozwiązaniu ten problem przestanie istnieć.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

iChlebak Jest wyposażony m.in. w system tensometrów, przetwornik analogowo-cyfrowy, 8-bitowy procesor z 32 kB pamięcią Flash oraz moduł Wi-Fi. Oprócz ciągłego połączenia z siecią internetową, wymaga zasilania ze zwykłego gniazdka elektrycznego 230V.

Opisz swój projekt jednym słowem

niespotykany

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Przekraczamy tym projektem pewną barierę zakupową. Mamy zawsze prąd w gniazdku, wodę w kranie i świeże pieczywo w chlebaku. Nie musimy o tym myśleć.