Wyzwanie społęczne: Smart living

Jitiv – system typu smart home który wspiera w oszczędzaniu energii elektrycznej

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

Jitiv jest to system typu smart home, którego celem jest edukowanie oraz wspieranie w oszczędzaniu energii elektrycznej. Jitiv jest pierwszym systemem, który w skupia się na redukcji zużycia energii elektrycznej, a nie na wygodzie. Funkcjonalności zapewniające bezpieczeństwo, wygodę oraz zdalną kontrolę są oczywiście integralną częścią systemu.

Jitiv jest technologicznie zaawansowanym systemem, a zarazem bardzo prostym i intuicyjnym w obsłudze. Jego montaż może być przeprowadzony zarówno na etapie budowy, remontu jak i w pełni wykończonym domu. Montaż systemu nie wymaga prowadzenia dodatkowego okablowania, wiercenia czy innych prac remontowych. Ponad to sposób montażu sprawia, że urządzenia Jitiv są niewidoczne.

System powstał z myślą o konsumencie. Oprócz wspierania w oszczędzaniu został zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować koszty produkcji. Dzięki systemowi Jitiv każdy będzie mógł sobie pozwolić na wygodę i bezpieczeństwo jaką zapewniają systemy smart home.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

System Jitiv jako jedyny na rynku wykorzystuje technologie, które pozwalają na automatyczne zarządzanie domem w zależności od tego w jaki sposób użytkownik z niego korzysta. Dzięki temu można odczuwalnie zredukować miesięczne zużycie energii elektrycznej. W skali domu ma to przełożenie na zmniejszenie rachunków. W skali globalnej ma to znaczący wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń powstałych w wyniku produkcji energii elektrycznej co z kolei ma wpływ na redukcję zanieczyszczenia środowiska, w którym na co dzień żyjemy. Dodatkowo system dba o to, aby żadne urządzenia w domu nie pobierały bez potrzeby prądu co wzmacnia aspekt ekologiczny projektu.

Jitiv zapewnia użytkownikowi pełną kontrolę nad domem. Dzięki aplikacji mobilnej ma on zdalny dostęp do urządzeń gospodarstwa domowego. Może w dowolny sposób zmieniać ustawienia, tworzyć harmonogramy, sprawdzać parametry oraz stan urządzeń. W razie awarii sieci elektrycznej bądź któregoś z urządzeń użytkownik zostanie o tym natychmiast poinformowany co pozwoli na szybką reakcję.

System zwiększa również bezpieczeństwo po przez wbudowane funkcje symulujące obecność. Ponadto urządzenia Jitiv pełnią funkcję dodatkowego bezpiecznika, dlatego w razie przepięcia w sieci elektrycznej domu system zabezpieczy posiadane sprzęty RTV & AGD.

Chociaż najważniejszym aspektem systemu jest wsparcie użytkownika w oszczędzaniu to zwiększa on również bezpieczeństwo i komfort życia.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Z dnia na dzień zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną jednak znaczna jej część jest marnowana. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wiemy, że ludzie nie mają wiedzy w jaki sposób oszczędzać lub jeśli wiedzą to są zbyt zabiegani lub leniwi, aby to robić. To potwierdzają również osobiste doświadczenia części zespołu realizującego projekt. Niejednokrotnie zdarzało się zapominać o wyłączeniu oświetlenia bądź żelazka. To właśnie te doświadczenia oraz badania były inspiracją do rozpoczęcia prac nad projektem. Jednak w takiej formie nie miały one aż tak wielkiego wpływu na redukcję zużycia energii elektrycznej. Dopiero kolejne badania oraz prace rozwojowe pozwoliły dostrzec ekologiczny potencjał projektu.  Obecnie projekt opiera się na trzech filarach: zwiększenie bezpieczeństwa, zapewnienie komfortu oraz redukcji zużycia energii elektrycznej. To właśnie trzeci filar jest dla zespołu największą inspiracją oraz główną motywacją w realizacji projektu. Dzięki niemu będziemy mogli żyć w czystszym środowisku, a zaoszczędzone pieniądze na niższych rachunkach można przeznaczyć na róże aspekty życia.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

Do realizacji systemu Jitiv zostały wykorzystane w większości autorskie technologie oraz sprawdzone i bezpieczne technologie topowych producentów. Takie połączenie to gwarancja komfortu i niezawodności w użytkowaniu. Dzięki nim system jest w stanie zapewnić funkcjonalność wszystkich trzech filarów: zwiększyć bezpieczeństwo, komfort życia oraz zredukować zużycie energii elektrycznej.

Opisz swój projekt jednym słowem

Ekologia

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Najbardziej ekscytującą cechą systemu Jitiv jest analiza danych o zużyciu energii elektrycznej. Ponieważ to właśnie dzięki niej można znacząco zredukować zużycie energii elektrycznej. Dzięki niej oprócz tego, że użytkownicy systemu będą bardziej majętni dzięki oszczędnościom to ta cecha w sposób pośredni napędza gospodarkę. Dzięki rekomendacjom użytkownikowi wymiany posiadanych urządzeń gospodarstwa domowego na bardziej energooszczędne. Wyniki analizy posiadanych danych mogą posłużyć dostawcom energii elektrycznej do realizacji trafniejszych zakupów na giełdzie energii elektrycznej.

Przeprowadziliśmy wnikliwą analizę konkurencji, w skład której wchodziły: analiza funkcjonalności systemów, ceny, opinie klientów, kanały dotarcia do nich, rynek na jakim działa firma, w jakim kraju może być wdrażany, testy systemu, oraz jego rozebranie na części pierwsze i analiza wykorzystanych technologii i podzespołów. Przeprowadzona przez nas analiza rozwiązań zarówno z Polski jak i z zagranicy pokazała, że ta cecha jest unikatowa i tylko nasz skupia się tak mocno na ekologii. Dostępne na rynku systemy smarthome skupiają się głównie na zwiększeniu wygody korzystania z domu.