Wyzwanie społęczne: Wybór ścieżki kariery

Kodologia

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

Kodologia (dawniej CodeQuack) to interaktywna platforma do nauki programowania przez Internet, dzięki której każdy może nauczyć się programować we własnym tempie (nie narzuconym przez grupę). Dzięki unikalnym rozwiązaniom (jesteśmy jedyną tego typu platformą w Europie!) nasi uczniowie mogą programować w przeglądarce Internetowej, rozwiązując interaktywne zadania a nasz system sprawdza, ocenia ich rozwiązania i informuje o postępach w nauce. Nauka jest całkowicie zautomatyzowana i przypomina grę – każde rozwiązane zadanie to masa frajdy i satysfakcji.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Edukacja programistów to problem, z którym zmaga się cała gospodarka Unii Europejskiej. Niedobory w tej branży powodują duże koszta dla przedsiębiorstw (wystarczy spojrzeć na płace programistów) oraz spowalniają rozwój technologiczny w Polsce i Europie. Nasza platforma, w przeciwieństwie do stacjonarnych szkół programowania (które znajdują się w dużych miastach i są bardzo kosztowne) jest skierowana do wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Wystarczy dostęp do Internetu i komputer. Naszym celem jest dotarcie i dostarczenie wysokiej klasy edukacji IT na wsi, w małych i średnich miejscowościach, czyli miejscach z których obecnie ludzie młodzi emigrują za granicę i do dużych miast z powodu braku perspektyw. Powoduje to katastrofalne skutki dla lokalnych społeczności. Jesteśmy przekonani, że nauczanie zdalne a potem zdalna praca to przyszłość – jej upowszechnienie spowoduje faktyczną rewolucję na rynku pracy i zahamowanie migracji do wielkich, przeludnionych miast.
Chcemy aby każdy miał możliwość spróbowania sił w programowaniu, dlatego staramy się utrzymywać niskie ceny, jednocześnie skalując platformę tak, aby obsłużyła tysiące użytkowników (do tej pory nasze kursy rozpoczęło ponad 13 tysięcy osób!).

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Zakładając Kodologię (dawniej znaną jako CodeQuack) postanowiłem, że postaram się upowszechnić programowanie w Polsce. Widząc jak wielkie szkody powoduje brak perspektyw zawodowych we wschodniej części Polski, jednocześnie obserwując jakie korzyści daje praca zdalna w IT chciałem stworzyć platformę, która rozpowszechni podstawowe umiejętności programistyczne. Aby każdy miał szansę przekonać się jak to jest być programistą. Pracę zacząłem od napisania książki o podstawach programowania w języku Ruby, którą potem przekształciłem w pierwszą wersję platformy CodeQuack. Potem dodawałem kolejne kursy i wprowadzałem ulepszenia. Jednak od początku budowałem biznes z nastawieniem na dużą skalę.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

Do budowy strony głównej wykorzystaliśmy Ruby on Rails, serwer bazy danych PostgreSQL, Backbone i ReactJS. Po stronie backendu, w chmurze, pracują serwery wykonujące kod. Na tę chwilę jest to 7 maszyn + jeden główny serwer nadzorujący. Na każdej z maszyn uruchamiających znajduje się nasz autorski serwer websockets, który uruchamia kod, sprawdza zadania w sposób asynchroniczny.

Opisz swój projekt jednym słowem

AMBITNY

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Skalowalność. Podeszliśmy do biznesu tak jak Jeff Bezos tworzył Amazon – nie nastawialiśmy się na szybki sukces finansowy, ale na budowę skalowalnego rozwiązania, które umożliwi naukę setkom osób na raz, przy niskim koszcie operacyjnym.