Wyzwanie społęczne: Wybór ścieżki kariery

Marou Ceramics

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

Moja propozycja to projekt rękodzielniczy, który poprzez medium jakim jest glina ma wprowadzić rzemieślnika i jego produkt w XXI wiek. Termin pracy rzemieślniczej w ostatnich latach został raczej zapomniany przez społeczeństwo, nadal jednak istnieje wiele zawodów, które warto odkryć na nowo. Żyjemy w dobie digitalizacji; rozmaitych procesów zapisu cyfrowego, a także masowej produkcji i konsumpcjonizmu, które dostarczają nam zazwyczaj produkt słabej jakości, niczym nie przypominający jego pierwowzoru, nie wspominając o jego często krótkiej żywotności. Dlatego też należy zawody rzemieślnicze, przez wielu dawno już zapomniane, wskrzesić i na nowo urzeczywistnić, a także kontynuować ten proces w kolejnych latach, tak by ponownie nie zostały odrzucone przez społeczeństwo. By to osiągnąć, należy zademonstrować w jaki sposób, poprzez  nierzadko ciężką, fizyczną i żmudną pracę ludzkich rąk, powstaje produkt przede wszystkim autentyczny i nowatorski, trwały i solidny jakościowo, ale także wyjątkowo atrakcyjny wizualnie,  który będzie spełniał oczekiwania jak i swoje przeznaczenie przez długi czas. Rękodzieło bowiem to nie tylko przedmiot, ale także dusza i serce ofiarowane przez mistrza, dostrzegalne w każdym jego wytworze.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. Ile w tym prawdy wiedzą tak naprawdę ludzie, których życie podlega nieustannemu oswajaniu się z wyzwaniami przed którymi stają każdego dnia. Według mnie nauka powinna być systematycznym odkrywaniem, poznawaniem swoistych umiejętności, niezależnie od wieku. To nie zawsze wyćwiczona pamięć i wyuczony zawód. To rozbudzenie wyobraźni, zdolność kreacji, pomysłowość i zmysł przeniesienia pewnych pragnień mentalnych na realną i obiektywną płaszczyznę, by jednocześnie móc pomagać innym w otworzeniu i zrozumieniu siebie. To samorealizacja, odnalezienie swojej drogi życiowej, całkowicie wyjątkowej i nieprzeciętnej. Osobisty, autentyczny sukces, możliwy jedynie dzięki wnioskom wyciągniętym z nieustannego procesu doświadczania, a także ciężkiej pracy.

Moja odpowiedź na wybrane wyzwanie to kreatywna, twórcza i świeża koncepcja spędzania czasu wolnego, która pozwoli nieukierunkowanemu umysłowi, niekoniecznie młodemu, odnaleźć swój potencjał i wyznaczyć  cel z nim związany. Ważny jest przede wszystkim proces zgłębiania konceptu i jego realizacja, bez zbędnej oceny i natychmiastowego odrzucenia go, tylko dlatego, że jest on sprzeczny z subiektywnym zdaniem innej jednostki i odstaje od reszty działań. Jesteśmy różni jako ludzie tworzący społeczeństwo, środowisko z jakiego pochodzimy jest niejednolite, to też nasze spojrzenie na świat często różni się. Dlatego każdy powinien kreować swoją osobę i poszukiwać rozwiązania w jej obrębie zamiast utożsamiać się z szablonem, często tak narzucanym nam w latach młodzieńczych. Do tego jednak potrzebny jest mistrz, czyli tzw. mentor który pomoże wskazać pewne warianty dopasowane do rozpoznanych, osobistych zdolności artystycznych.  Moją propozycją zatem jest promocja zawodów rzemieślniczych, ale przede wszystkim kreatywnych, które polegają właśnie na relacyjnej współzależności mistrz – uczeń, gdzie mistrz jest nie tylko krytykującym nauczycielem, ale terapeutą i przewodnikiem w podróży w głąb siebie.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Autorefleksja nad decyzjami podjętymi w przeszłości  i wybór drogi życiowej. Proces zbliżania się do swoich zdolności i talentów oraz świadomość ich wartości w dzisiejszym świecie. Chęć pomocy innym ludziom, tym którzy stoją przed trudnymi decyzjami dotyczącymi ich własnej przyszłości.  Tym, którzy myślą, że za późno już na spełnianie swoich marzeń, ale i tym którzy potrzebują mentalnej pomocy, która nie zawsze jest tak oczywista.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

W przypadku mojego projektu stosowana jest technologia ceramiczna. Jest to dość złożony proces, który swój początek ma w kreacji wytworu za pomocą wyobraźni. Następny etap to realizacja rękodzieła – wytwór formy, która musi zostać poddana procesowi suszenia i kolejno wypału na terakotę , w odpowiednio postawionym piecu do wypału ceramiki. Ostatnim etapem zaś jest nałożenie kilku warstw koloru, czyli tak zwanego szkliwa, które sprawia, że każda forma staje się jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, a jednocześnie zabezpiecza ją przed wszelkimi uszkodzeniami. Sam wypał ceramiki jest procesem bardzo długim i złożonym, a efekt kolorystyczny, mimo wielu prób, prawie do końca pozostaje niespodzianką.

Opisz swój projekt jednym słowem

Osobliwy

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Uniwersalny i ponadczasowy. Projekt może być traktowany jako uniwersum, jako wskazówka dla innych ludzi, którzy nie do końca potrafią dostrzec wartość i jakość  swojego potencjału, mimo, iż  znajduje się on w każdym z nas, trzeba go jedynie odkryć i popracować  z nim. Kiedy już to się wydarzy, możemy pójść dalej, by pomagać innym odkrywać ten potencjał w sobie.