Wyzwanie społęczne: Monitorowanie stanu zdrowia

MySpiroo – mobilny spirometr

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

MySpiroo (www.myspiroo.com) to przenośny spirometr, połączony bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją na smartfony z systemem iOS oraz Android. Urządzenie umożliwia osobom chorym na astmę czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. MySpiroo umożliwia wykonanie badania w dowolnym czasie i miejscu, zapisanie wyników oraz ich bezpośrednią konsultację z lekarzem.

Produkt wyróżnia szereg innowacyjnych rozwiązań, które do tej pory nie zostały zastosowane równolegle w jednym urządzeniu spirometrycznym.
Należą do nich takie elementy jak:
– zastosowanie sensorów pomiarowych opartych o unikalną technologię, niewykorzystywaną do tej pory w urządzeniach spirometrycznych;
– identyfikacja i pomiar czynników środowiskowych, mających kluczowe znaczenie dla wyniku badania spirometrycznego (temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza);
– możliwość przeprowadzenia pomiaru tętna (pulsu) w urządzeniu spirometrycznym;
– unikalny i nowoczesny design urządzenia;
– zastosowanie autorskich algorytmów predykcyjnych, pozwalających na oszacowanie ryzyka wystąpienia zaostrzeń u osób cierpiących na astmę i inne choroby płuc;
– stworzenie spersonalizowanego systemu w połączeniu z aplikacją mobilną, który dzień po dniu pozwala na śledzenie stanu zdrowia pacjenta i bezpośredni kontakt z lekarzem;
– bezprzewodowe ładowanie baterii z wykorzystaniem systemu NFC.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 300 milionów osób jest chorych na astmę, a co roku na całym świecie z jej powodu umiera 250 tyś. POChP należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie – zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów, a jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji.

Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, że zastosowanie MySpiroo na szeroką skalę ma szansę stać się ważnym elementem systemu profilaktyki oraz leczenia. Prostota działania MySpiroo sprawia, że możliwe jest wykonanie badań spirometrycznych samodzielnie, bez konieczności obycia wizyty w gabinecie lekarza. Obecnie badania tego typu realizowane są jedynie w szpitalach i przychodniach zdrowia, co wymaga od pacjenta poświęcenia czasu i dojazdu do tych miejsc – wymaga to sprawności i możliwości samodzielnego poruszania się, co jest często problemem w zaawansowanych stadiach POCHP. Dzięki MySpiroo regularne wykonywanie badań stanie się prostsze i dostępne nawet dla osób starszych i tych z ograniczoną mobilnością.

Istotnym elementem systemu jest dedykowana pacjentom aplikacja, która stawia na edukację, samokontrolę i samozarządzanie chorobą, podobnie jak np. w cukrzycy. Generalnie we wszystkich chorobach przewlekłych, jeżeli pacjent rozumie swoją dolegliwość, jest wyczulony na niepokojące objawy, rozpoznaje zaostrzenia i w sytuacji ich wystąpienia korzysta z zaleceń lekarza – jest mniejszym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia, ma lepszą jakość życia, mniejsze ryzyko depresji, wycofania i całkowitego pogrążenia się w chorobie. Bez dedykowanej aplikacji możemy mówić, że MySpiroo to zwykły spirometr, ale z aplikacją staje się kompleksowym narzędziem do zarządzania i kontroli swojej choroby.

Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest kwestia ekonomiczna. Wykorzystywane obecnie w szpitalach i przychodniach zdrowia urządzenia do przeprowadzenia testów spirometrycznych są bardzo drogie. W konsekwencji nie są one dostępne we wszystkich placówkach i w gabinetach lekarzy pierwszej opieki zdrowotnej, szczególnie w mniejszych miastach i na terenach wiejskich. MySpiroo doskonale odpowiada na ten problem, ponieważ urządzenie jest małe, mobilne i mógłoby znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego lekarza rodzinnego. Cena urządzenia MySpiroo będzie dodatkowo konkurencyjna wobec tradycyjnych spirometrów.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Pomysłodawcy MySpiroo od lat tworzyli produkty blisko związane właśnie z medycyną i nowymi technologiami. Łukasz Kołtowski rezydent kardiologii oraz autor bloga koltowski.com, gdzie od kilku lat pisze o wykorzystaniu tego trendu mhealth, idevices w medycynie oraz Piotr Bajtała pasjonat mobile, projektant, creative&art director. Postanowili kiedyś połączyć siły i dostarczać dobre, użyteczne, ładne i funkcjonalne produkty w tej wąskiej specjalizacji, oparte na prawdziwej ludzkiej potrzebie.

MySpiroo powstało właśnie z takich pobudek, dostarczenia produktu, który może pomóc, jest prosty do zdefiniowania, prosty w obsłudze, to jak ciśnieniomierz, który ma pewnie co druga rodzina w domu. MySpiroo to także pasja i chęć stworzenia czegoś naprawdę dobrego, z połączenia wiedzy, medycyny, technologii i kreacji. Od pomysłu w rozmowie przy kawie do gotowego urządzenia – autorzy projektu przeszli tę drogę w niecałe 3 lata! Już niedługo MySpiroo ma szanse zagościć na stałe nie tylko na polskim rynku, ale też w domach pacjentów na całym świecie.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

MySpiroo to nowoczesny spirometr, połączony z dedykowaną aplikacją mobilną, pozwalającą na samodzielne korzystanie z urządzenia przez pacjenta. Produkt jest innowacją na rynku w porównaniu do obecnie dostępnych jedynie w szpitalach i gabinetach lekarskich spirometrów. Łączy trzy obszary diagnostyczne w jednym urządzeniu. MySpiroo posiada sensory pomiarowe, pozwalające na przeprowadzenie pełnego badania spirometrycznego. Mierzy m.in. parametry takie jak FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, FEV6, FEV25-75. Urządzenie posiada również specjalnie zaprojektowane sensory pozwalające na pomiar tętna. MySpiroo identyfikuje i mierzy czynniki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Czujniki pomiarowe zastosowane w urządzeniu nie są powszechnie stosowane w obszarze urządzeń medycznych, ale są szeroko obecne w innych dziedzinach.

MySpiroo jest czymś więcej niż tylko urządzeniem pomiarowym – jest to system umożliwiający kontrolę i zarządzanie swoją chorobą, z ekosystemem skupionym wokół pacjentów, z algorytmami predykcyjnymi dostosowanymi do potrzeb pacjenta .

Opisz swój projekt jednym słowem

E-Zdrowie

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Jest to wyspecjalizowane urządzenie medyczne, które dzięki zastosowanej technologii i prostocie rozwiązań może być używane na co dzień, w domu każdego pacjenta, bez konieczności wizyt w szpitalu lub przychodni. Specjalnie dedykowana aplikacja mobilna sprawia, że możliwe jest wykonanie badania spirometrycznego samodzielnie, gromadzenie kolejnych wyników, a w razie potrzeby e-skonsultowanie ich ze specjalistą. MySpiroo ułatwia życie pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.