Wyzwanie społęczne: Monitorowanie stanu zdrowia

SKANUJLEK

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

Interakcje – to właśnie to słowo na które rzadko zwracamy uwagę myśląc o swoim zdrowiu. Czy zdajemy sobie sprawę z tego jak działają zażywane przez nas leki w połączeniu z tym co jemy? Czy wiesz, że leki o podobnym działaniu, zażywane razem mogą wywoływać efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego? SKANUJLEK, to aplikacja, która pomoże ci gdy będziesz potrzebować informacji dotyczącej zażywania danego leku. Jeżeli masz wątpliwość czy wydawana bez recepty, zwykła tabletka na ból głowy, nie zaszkodzi Ci w sytuacji, kiedy będziesz prowadził samochód, zechcesz wypić lampkę wina lub niczego nie jadłeś od kilku godzin, jesteś kobietą w ciąży lub karmiącą lub po prostu zażywasz już inne leki – powinieneś sprawdzić to jak najszybciej. SKANUJLEK pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych informacji. Wystarczy zeskanować swoją apteczkę, a aplikacja dostrzeże i wskaże potencjalne zagrożenia. Jest to ukłon w stronę osób starszych, które czasami mogą mieć problem z odczytaniem nazwy lub bardziej skomplikowaną obsługą smartfonów. Po wprowadzeniu nazwy zostaniemy zapytani o informacje jakie chcemy uzyskać. Wystarczy wybrać informacje które chcemy otrzymać na temat leków które zażywamy – i juz! W zamian otrzymamy jasny komunikat, mówiący nam o tym co powinniśmy zrobić. W czasach, kiedy prawie każdy dysponuje telefonem z dostępem do internetu, a “czas to pieniądz” informacje uzyskiwane “od ręki” mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Tylko pamiętaj – nic nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty!

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Problemem dzisiejszego świata jest nieustanny pośpiech. Pośpiech, który sam w sobie może stać się niebezpieczny. Często nie zwracamy uwagi na to co jemy, czy dobrze śpimy, a nawet na okoliczności w jakich mamy zażyć przypisane nam leki. Czasami spotyka nas zwykłe przeziębienie. Mówi się, że leczone trwa tydzień, a nieleczone siedem dni. Mało kto potrafi jednak przejść obojętnie obok własnego bólu głowy, który nie pozwala nam się skupić lub bólu gardła i kataru, które sprawiają, że nawet najdłuższa noc kończy się trzema godzinami snu. Najprościej sięgnąć wtedy po leki, które towarzyszą nam od dzieciństwa i są wydawane bez recepty. Problem z głowy – a przynajmniej jego objawy. Dobrze…a co w sytuacji, kiedy Twoja żona jest w ciąży? Kiedy to Wasze pierwsze dziecko i to właśnie Ty musisz podjąć decyzję, czy podać Jej ten syrop na kaszel, który wygląda niegroźnie? Każdemu z nas zdarza się też czasem wyjść na mecz z kolegami lub na plotki z koleżankami (lub odwrotnie, jeśli ktoś woli). Załóżmy, że wypiliśmy jedno, no góra dwa piwa lub/i dwie lampki wina. Akurat tego dnia lekarz zapisał nam nowe leki na alergię i trzeba przyjmować je przez następny tydzień codziennie. O zgrozo… systematyczność. Wezmę tabletkę i po sprawie. A jeśli będzie mieć ona wpływ na mój żołądek? A jeśli po prostu spowoduje, że zacznie ci się kręcić w głowie i cała zabawa w mig się skończy? Oby tylko. A jeśli byłbyś u babci i zajadał pyszny placek ze śliwkami i właśnie dowiedziałbyś się, że dostała nowe tabletki na te żylaki, które powodują, że tak ciężko jej się chodzi – w końcu sąsiadka jej poleciła, więc na pewno pomogą! Ale w zasadzie, to jej lekarz mówił, żeby nie brać niczego z tymi lekami na nadciśnienie… Czy pozwoliłbyś na to? Czy poleciał do pierwszego lekarza, który pracuje w niedzielę wieczorem? Wizyta u lekarza to zdecydowanie najlepszy wybór – wcześniej możesz jednak sprawdzić czy to aby nie fałszywy alarm. SKANUJLEK to aplikacja, której możemy użyć w dowolnym miejscu i o każdej porze. Może sprawić, że otrzymamy jasny komunikat, który może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.Tym samym będzie chronić to co najważniejsze: zdrowie naszych najbliższych i nas samych.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Młodość rządzi się swoimi prawami. Chcesz iść na imprezę? Śmiało! Chcesz zjeść kebaba o 2.00 nad ranem? Czemu nie! Nie śpisz przez 3 doby? Jesteś hardkorem!
Nagle pojawia się żona, za którą oddałbyś wszystko. Pojawia się też ciąża i stajesz się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Zastanawiasz się czy w ogóle powinniście wychodzić wieczorami. Może lepiej nie jeść tej pizzy, boprzecież ciężkostrawna… Pojawia się w Tobie potrzeba dawania tego co najlepsze tym, którzy są najważniejsi. Musisz sprawić, żeby czuli się bezpieczni. Kiedy stajesz się odpowiedzialny za drugą osobę – szczególnie taką, która sama o siebie nie jest w stanie zadbać – wiesz, że musisz zrobić wszystko, aby nigdy nie stała jej się krzywda. Staram się spełnić swój obowiązek i chronić tych,których kocham przed zażyciem leków w nieodpowiednim miejscu i czasie (oraz stać się bohaterem dla swojej żony!). Potrafię napisać aplikację, która mi to umożliwi. Jaka jest Twoja supermoc?

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

Trzonem aplikacji jest zastosowanie technologii opartej na oprogramowaniu służącym do rozpoznawania znaków i całych tekstów podczas procesu skanowania otaczającej nas rzeczywistości. Technika oparta o OCR (tj. optyczne rozpoznawanie znaków) początkowo służyła do rozpoznawania tekstu w zeskanowanym dokumencie. Dzisiaj możemy za jej pomocą rozpoznawać również odręczne pismo bądź digitalizować zbiory biblioteczne. W SKANUJLEK technologia ta pomaga nam zadbać o nasze zdrowie.

Opisz swój projekt jednym słowem

INTERAKCJE

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Praktyczność to ta cecha na której mi zależy. Nikt nie lubi wyszukiwać w koszmarnie długich, a do tego zapisanych drobnym druczkiem, ulotkach tych najważniejszych informacji, które przecież traktują o naszym życiu i zdrowiu. Dlatego funkcjonalność i łatwość obsługi mojej aplikacji pomoże jej użytkownikom na szybkie uzyskanie klarownych odpowiedzi. Jest to produkt dedykowany do bardzo szerokiego grona odbiorców – nie ma tu większego znaczenia płeć ani wiek. Ta aplikacja jest stworzona właśnie dla ciebie!