Wyzwanie społęczne: Monitorowanie stanu zdrowia

StethoMe™ – Domowy Stetoskop zintegrowany z termometrem z systemem analizy dźwięków

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

StethoMe to bezprzewodowy stetoskop zintegrowany z termometrem, który umożliwi samodzielne i precyzyjne badanie zarówno płuc jak i serca w warunkach domowych. Wystarczy przyłożyć urządzenie w punktach wskazanych na ekranie telefonu, resztę zrobi już StethoMe™. Bezdotykowy termometr zmierzy temperaturę szybko, dokładnie i bezszelestnie. Jeśli pojawią się niepokojące sygnały akustyczne inteligentny StethoMe™ wyposażony w specjalistyczne algorytmy natychmiast to zasygnalizuje. Zarejestrowane dźwięki i pomiary temperatury stworzą historię choroby i w każdej chwili będą mogły zostać wysłane do wybranego lekarza. Pacjent będzie mógł w dowolnym momencie skontrolować rozwijającą się infekcję, śledzić postępy leczenia czy precyzyjnie monitorować choroby przewlekłe takie jak astma. To, co kiedyś było możliwe tylko w gabinecie lekarskim teraz każdy będzie mógł mieć w swoim domu. StethoMe™ pozwoli na domową kontrolę osłuchową “na życzenie” i tym samym zdecydowanie zwiększy poczucie bezpieczeństwa całej rodziny. System poza wartością dla opiekuna pacjenta ma stanowić również wartość dla lekarza. Zaimplementowane filtry i algorytmy, zwrócą uwagę lekarza na podejrzane dźwięki, sugerując pojawienie się określonych nieprawidłowości. Jest to niezwykle potrzebna
funkcja, ze względu na duże indywidualne zróżnicowanie pomiędzy lekarzami i relatywnie niską skuteczność w percepcyjnej ocenie dźwięków osłuchowych (skuteczność lekarzy
rodzinnych w przypadku detekcji dźwięków charakterystycznych dla zapalenia płuc jest niższa niż 25%)

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Każdy z nas czasami się przeziębia, cierpi na choroby układu oddechowego, więc tak naprawdę StethoMe™ może być przydatne każdemu. Jednak w tej chwili jest w naszej opinii niezbędne rodzinom z dziećmi. Dlaczego? Dzieci, szczególnie te najmłodsze bardzo często chorują, przeziębiają się, kaszlą i kichają. Często nie potrafią jeszcze opisać swojego samopoczucia. Dlatego w ich przypadku obiektywizacja badań jest szczególnie potrzebna. Drugą dużą grupą są osoby, w tym dzieci chorujące na astmę i inne choroby przewlekłe płuc. Badania Epidemiologii Chorób Alergicznych mówią, że na astmę choruje nawet 28% społeczeństwa. Aż 70% osób chorych nie jest tego świadomych, co wiąże się z brakiem odpowiedniego leczenia. U małych dzieci stwierdzenie astmy jest bardzo trudne, a badania spirometryczne nieobiektywne. Główną wskazówką dla lekarza, mówiącą o predyspozycji do rozwinięcia się choroby astmatycznej w przyszłości są rejestrowane podczas osłuchiwania dziecka świsty, powstające przy zwężeniu światła oskrzeli (obturacji). Na dzień dzisiejszy stwierdzenie wystąpienia obturacji możliwe jest tylko poprzez osłuchanie dziecka przez lekarza. StethoMe™ będzie wyposażone w specjalny moduł dotyczący detekcji świstów pojawiających się w układzie oddechowym i informujący o tym fakcie rodziców. Pozwoli również na długoterminową kontrolę leczenia i monitorowanie skuteczności zastosowanej terapii. Będzie doskonałym narzędziem w rękach rodziców i lekarzy pozwalającym zoptymalizować dawki podawanych leków i długoterminowy monitoring choroby.
Urządzenie docelowo może pomóc również ludziom w podeszłym wieku, u których kontrola osłuchowa płuc i serca jest niezmiernie ważna, bowiem głównym powodem umieralności wcale nie jest starość, jak się powszechnie sądzi, ale właśnie choroby płuc i oskrzeli, szczególnie wśród osób przewlekle leżących.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Historia powstania spółki to tak naprawdę spotkanie Nauki, medycyny, informatyki i biznesu. Spotkanie Biznes-Nauka, które stereotypowo opiera się na uprzedzeniach i niezrozumieniu w tym przypadku okazało się owocne. Z jednej strony mamy więc Biznes: Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski i Marcin Szajek współpracujący ze sobą już od czasów liceum (ponad 10 lat) tworząc różnego rodzaju projekty. Projekt został powołany do życia po tym jak Wojciech Radomski, w którego głowie cały czas widniał potencjał połączenia informatyki z medycyną, zamieścił ogłoszenie na największym portalu społecznościowym nawołujące do współpracy ludzi ze świata medycyny. Nieco zaskakująco, na ogłoszenie odpowiedzieli nie lekarze, a naukowcy- fizycy specjalizujący się w akustyce: dr Honorata Hafke-Dys (biofizyk) i dr Jędrzej Kociński (fizyk) . Ta dwójka z kolei to pracownicy Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczeni naukowcy, którzy mają na swoim koncie udział w wielu międzynarodowych grantach, wiele publikacji i bogaty dorobek naukowy. Jędrzej i Honorata są również rodzicami. Właśnie posiadanie dzieci i ciągłe przesiadywanie w przychodniach lekarskich, rozmowy z innymi rodzicami, częste pobyty w szpitalu pulmonologicznym, wizyty u alergologów zaowocowały zrodzeniem się pierwszej myśli dotyczącej idei i wizji urządzenia, które stanowi podstawę działalności StethoMe™ .

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

Do realizacji projektu wykorzystano w głównej mierze techniki związane z akustyką i klasyfikacją dźwięków osłuchowych w połączaniu z uczeniem maszynowym.

Opisz swój projekt jednym słowem

niezbędny

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Idea, która w założeniu jest zupełnie nieinwazyjna, ekologiczna, bardzo prosta i jednocześnie przełomowa. Ekscytująca jest wykorzystywana technologia maszynowego uczenia się, które będzie dużym wsparciem zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Jest to projekt, który jeśli zostanie wdrożony na masową skalę sprawi, że każdy z nas oprócz termometru będzie miał w apteczce domowy stetoskop.