Wyzwanie społęczne: Monitorowanie stanu zdrowia

System Pregnabit

Krótko opisz swoje rozwiązanie/produkt:

KTG, czyli kardiotokograf, jest rutynowo używany w szpitalach oraz gabinetach położniczych i służy do określenia dobrostanu płodu, u pacjentek w trzecim trymestrze ciąży. Wyniki w postaci zapisu KTG mają duże znaczenie dla wczesnego wykrycia nieprawidłowości oraz zagrożenia płodu.

System Pregnabit łączy w sobie cechy profesjonalnego, stacjonarnego urządzenia KTG oraz nowoczesność i łatwość w obsłudze urządzeń mobilnych. Pregnabit umożliwia pacjentce samodzielne przeprowadzenie badań KTG, pomiędzy wizytami kontrolnymi, w dowolnym miejscu i czasie. Zawsze zgodnie z rekomendacją lekarza prowadzącego. Zapis badania jest oceniany całodobowo (24/7) przez specjalistów z Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT) i archiwizowany na Platformie Pregnabit, gdzie dostęp mają zarówno lekarz prowadzący/położna oraz ciężarna.

W jaki sposób Twoje rozwiązanie/produkt stanowi odpowiedź na wybrane wyzwanie społeczne?

Każdej minuty na całym świecie rodzi się 250 dzieci. Wciąż zbyt wiele z nich umiera z powodu
niedostatecznej opieki prenatalnej i diagnostyki. W czasach rozwoju technologii mobilnych, Internetu Rzeczy czy platform chmurowych ciężarne kobiety wciąż musiały jechać do przychodni czy szpitala, aby zrobić KTG. System Pregnabit wypełnia lukę na rynku rozwiązań dbających o zdrowie i życie nienarodzonych jeszcze dzieci i zapewnia spokój oczekującym rodzicom.

Badania rynku pozwoliły wyznaczyć znaczną grupę pacjentek, które najchętniej skorzystałyby z systemu Pregnabit. W pierwszej kolejności są to pacjentki mające trudne doświadczenia, takie jak historie poronień lub trudności z zajściem w ciążę. Dla takich kobiet Pregnabit to nie tylko bieżące monitorowanie stanu płodu i poczucie kontroli nad sytuacją, ale też związane z tym poczucie bezpieczeństwa. Ponadto pacjentki dla których jest to pierwsza ciąża wykazują duże zainteresowanie profilaktycznym monitorowaniem dobrostanu płodu, gdyż stan ciąży jest dla nich nowym stanem, co wiąże się ze wzmożonym stresem. Również pacjentki, które mają w domu małe dziecko lub znaczne odległości do swojego lekarza prowadzącego lub zamieszkują duże i zakorkowane miasta, chętnie skorzystają z rozwiązań mobilnych umożliwiających im wykonanie profesjonalnego badania KTG, w dowolnym miejscu i czasie.

Na całym świecie rocznie występuje ponad 6,3 mln przypadków śmierci okołoporodowej, prawie wszystkie w krajach rozwijających się. Badanie KTG to jedno z podstawowych badań w położnictwie, podczas którego monitorowana jest czynność serca płodu oraz czynność skurczowa mięśnia macicy. Sprawdzenie stanu dziecka oraz szybka reakcja w razie jakichkolwiek nieprawidłowości są niezwykle istotne w ostatnim okresie ciąży. Zwykle na KTG trzeba zgłaszać się do lekarza lub do szpitala. Dzięki systemowi Pregnabit można je wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Mieszczący się w dłoni, proste w użyciu teleKTG może okazać się pomocne w wielu krajach na całym świecie, również tam, gdzie brakuje dostępu do podstawowych badań i opieki medycznej. Test urządzenia przeprowadzono m.in. w Kenii, gdzie rocznie rodzi się 1,5 mln dzieci udowodnił zainteresowanie tematem telemedycyny. Aktualnie dostęp do kardiotokografii jest tam bardzo utrudniony – zarówno przez brak sprzętu, jak i brak wykwalifikowanego personelu. Potwierdzona eksperymentalnie możliwość szybkiego wdrożenia nowoczesnych rozwiązań telemedycznych to nadzieja na realną poprawę sytuacji ciężarnych kobiet w również w krajach rozwijających się.

Co cię zainspirowało i dlaczego postanowiłaś/eś zająć się akurat tym wyzwaniem społecznym?

Znamy kobiety, które zmagają się w okresie ciąży z koniecznością wykonywania licznych badań. To wiąże się z częstymi wizytami w przychodni lub szpitalu, godzinami oczekiwania na badanie, niepokojem i niepewnością. To nie jest dla nich łatwy czas, szczególnie jeśli jest to ciąża podwyższonego ryzyka. A przecież poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją są w czasie ciąży kobiecie bardzo potrzebne. Przyszłemu tacie również.

Dodatkowo pacjenci oczekują i coraz bardziej potrzebują możliwości dostępu do lekarza niezależnie od miejsca i pory oraz monitorowania stanu swojego zdrowia w domowych warunkach. Podobnie jest w ginekologii i położnictwie – kobiety w ostatnim trymestrze ciąży muszą pokonywać wiele kilometrów, by odwiedzać szpital i wykonać badanie KTG, zwłaszcza te, których ciąża wymaga szczególnej opieki.
System Pregnabit wypełnia lukę na rynku zdalnych rozwiązań dbających o zdrowie i życie nienarodzonych jeszcze dzieci i zapewnia spokój oczekującym rodzicom. Pregnabit – mobilny odpowiednik znanego od 60 lat KTG eliminuje stres u przyszłych mam, a lekarzom pozwala na kontrolowanie stanu pacjentki i jej dziecka w każdym momencie. To przełom, który ma szansę uratować wiele nienarodzonych dzieci.

Proszę opisać technologię wykorzystaną do opracowania swojego rozwiązania/produktu

Do pomiarów Pregnabit wykorzystuje 4 sensory:
• sondę FHR do oceny akcji serca płodu,
• sondę TOCO do oceny napięcia mięśnia macicy,
• znacznik ruchu płodu,
• pulsometr w formie opaski pomiarowej lub klipsa pomiarowego.
Nowatorskie podejście do pomiarów, bazujące na algorytmach danych z sond i pulsometru, pozwala odróżnić akcję serca płodu od pulsu mamy.

Opisz swój projekt jednym słowem

telektg

Jaka jest jedna, najbardziej ekscytująca cecha Twojego projektu?

Dzięki naszemu rozwiązaniu – na jedno z podstawowych badań wykonywanych w III trymestrze ciąży, określane jako złoty standard w opiece okołoporodowej – nie trzeba już każdorazowo zgłaszać się do lekarza lub szpitala. Mobilne KTG Pregnabit, łącząc sprawdzone cechy stosowanego powszechnie w szpitalach stacjonarnego KTG oraz technologię nowoczesnych urządzeń mobilnych, daje możliwość wykonania badania kardiotokograficznego bez wychodzenia z domu, ograniczając tym samym trudne oraz często stresujące dla ciężarnej wizyty w szpitalu.